SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
DUMANLI KÖYÜ
DUMANLI KÖYÜ
Amasya İli Gümüşhacıköy İlçse Dumanlı köyü

Tarih: 3/30/2007      Okunma: 12131     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : www.gumushacikoylu.net 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

DUMANLI KÖYÜ
 
Muhtarımız

 

SÜLEYMAN DÜZGÜN

İrtibat Tel: 05398855883 / 7579214

 

2000 Yılı Köyün Nüfusu          :  408

2006 Yılı Köyün Nüfusu          :  358

Köy Hane Sayısı                      :   69

Amasya’ya Uzaklığı                 :   97

Gümüşhacıköy’e Uzaklığı         :   27

 
Seçildikleri Yıllara Göre Köy Muhtarları:

2009 – SÜLEYMAN DÜZGÜN

2004 – OSMAN EROL  1999 –

NURETTİN YILMAZ  1994 –

NURETTIN YILMAZ  1989 –

HUSEYIN EROL  1984 –

HUSEYIN EROL  –

HASAN CEYLAN ( Hacı Hasan )  –

HÜSEYİN DÜZGÜN ( Ali’nin Üsük )  –

EMİN ACAR ( Hacı Emin )  –

HAKKI EROL ( Abdullah Bey’ in Hakkı )  –

ABDURRAHMAN ERDOĞAN ( Abdurrahman Kahya )  –

HASAN ERDOĞAN ( Hasan Kahya )  –

MEHMET ERDOĞAN ( Kuru Kahya )

 

Coğrafi Yapısı

Amasya iline 95 km

Gümüşhacıköy ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Merzifon ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İstanbul – Samsun ( D 100 ) karayoluna 20 km uzaklıktadır.

 

Komşu Köyler

Pusacık Köyü

Kağnıcı Köyü

Öğürlü Köyü ( Samsun / Vezırköprü )

Soğucak Köyü ( Samsun / Vezırköprü )

Dere Köyü ( Samsun / Vezırköprü )

  

Yaylalarımız

Konduk yaylası,

Buynuzlu yaylası,

Haremi yaylası,

Elüçağla yaylası.

 

Piknik Mesire alanlarımız:

Aphaz çayırı,

Yeni yayla,

Aşağı yayla,

Abduşambaşı,

 

Sıraca. Köy sınırları içerisinde yer alan Aphaz Çayırı’nda her sene Kabaoğuz Şenlikleri yapılmaktadır. Avrupada, Türkiye’nin değişik illerinde ve Kabaoğuz Yöresinde yaşayan hemşerilerimiz bu etkinlikte biraraya gelerek birbirleri ile kaynaşmaktadır. Köyde bulunan diğer mesire alanlarında da özellikle akrabalar biraraya gelerek ve misafirlerini ağırlayarak yorgunluklarını hafifletmektedirler. Dış Bağlantılar Köyde iş olanakları olmaması sebebiyle halkın büyük kısmı büyükşehirlere mevsimlik ( gidilen ile göre ) olarak çalışmak için gidilmektedir. Yabancı ülkelerde de çalışmak için veya oraya yerleşmiş halk bulunmaktadır.

 

Köy İçi Mevkiler

Köy içi

Sennüç Çeşmesi

Göbelin Pınarı

Okulun Yanı

Caminin önü

 

Köy Dışı Mevkiler

Kaya Dibi

Ulugöl

Çöllek ( Çöğlenli )

Esenli

Melek Eşmesi

Baytar

Kavurun Köprü

Kunduz Çukuru

Sorkunnu Çayırı

Bıdama

Büyük Tepe ( Kel Tepe )

 

 

DUMANLI DEDE’NİN TARİHÇESİ

Horasan diyarından gelme, asker kökenli bir evliya olduğu söylenir. Adını Dumanlı Dede’den alan şimdiki Dumanlı Köyünün eski adı Şıhlar köyüdür.


Zamanında bu yöreye üç Şıh ailesi gelir ve yerleşir. Komşu köylüler birbirlerine ; “ Nereye gidiyorsun “ diye sorduklarında, derlermiş ki ; “ Şu gelen Şıhların yanına gidiyorum”, Zamanla yöredeki bu yerleşim “ Şıhlar Köyü ” adını almıştır.


Şıhlar köyüne üç aileden biri olan Şıh’ın yedi oğlu vardır. Şimdiki Kızık Köyü yakınlarındaki “ Meydancık” denilen yerde her yıl güreşler yapılırmış. Bu yedi kardeş Rumların dediği gibi çok heybetli iri cüsseli yiğitlermiş. Meydancık denilen yerde yapılan güreşte son tura Dumanlı Dede ve öz kardeşi kalır. Dumanlı Dede kardeşi ile güreş tutmak istemez, Der ki ; “ Bu gün benim başım sıkıntılı, buhranlı “ der ve güreşmek istemez, ama Oğuzlar güreşmeleri için ısrar ederler ve güreş başlar…


Dumanlı Dede kardeşini yere vurur, lakin kardeşi oracıkta can verir. Buna çok üzülür ve Oğuzlara dönerek derki: “ Ben size demedim mi, benim bu gün ruhum sıkıntılı, başım buhranlı diye !”


Yıllar geçer yerli Bizans Rum çeteleri ile şimdiki türbenin olduğu Canik Dağlarının Taşan Dağları mevkiindeki Kabaoğuzlar arasında büyük çatışma çıkar ve orada Buhranlı Dede şehit olur.


Buhranlı dede daha sonraları sıkıntı, sis anlamında da kullanıldığı için “ Dumanlı Dede “ adını alır. Rum’larla böyle bir savaşın olabileceğini  bölgedeki tarihi kalıntılardan da anlaşılmaktadır.


Dumanlı Dede’nin hemen yakınlarında Bizans Rum’larından kalma Kiliselere rastlanmaktadır. Bunlar  (  Otlu Kilise, Uyuz Suyu Kilisesi ) yine Rum yerleşimleri, Rum mezarlıkları mevcuttur.


Rumlar bölgeyi Kurtuluş  ( İstiklal ) Savaşından sonra terk etmiş olup,  şimdiki Dereköy, Kapaklı Eşme, Kara Pınar, Soğulcak o zamanlar birer Rum köyü idi.

1920’lerde  Rum’larla yapılan savaşta o zamanlar köy olan şimdi ise Dumanlı köyünün mezrası olan yerde Rum çeteleri ile askerler arasında çok çetin savaşlar olmuştur.


Kabaoğuz’ların Kızılca köyünden Teğmen Bilal hoca ve çok askerimiz şehit olmuştur. Bilal hoca o zamanki ordunun komutanıdır. Burası Çanakkale misali kemik yığınları ile doludur. Şıhlar köyünden bu çatışmada şehit olanlarda vardır. Mezarları “ Boynuzlu ” denilen Dumanlı mezrasında halen mevcuttur.

 

Dumanlı dedenin mezarının bulunduğu bölgede yıllar önce yangın çıkır, bu yangında bölgedeki tüm ağaçlar yanar kül olur. Ancak Dumanlı Dedenin çevresindeki ağaçlar yanmamıştır. Bu gün dahi bu fark görülmektedir.

Türbenin çevresindeki ağaçlar yüzyıllara şahitlik eder. Diğer ağaçlar daha çok gençtir.


Bu bilgileri büyük dedelerimiden edinmişimdir. Dumanlı Dedenin asker kökenli bir paşa olduğu, dedenin bulunduğu yerde şehit olduğu söylenmektedir. Dedenin bölglesindeki ağaçları Dumanlı köyleri ve diğer  Kabaoğuz köylüleri asla kesmemişlerdir.


Daha önceleri Rum’ların güçlü olduğu dönemlerde Bavli ismindeki bir Rum’un anbar yapmak için bu ağaçlardan kestiği o zamanlar bir Rum köyü olan Dereköy’e götürdüğünü ve daha sonra hastalanıp rüyasında Dumanlı Dede’yi gördüğü, kesilen ağaçların geri getirilmesini söylediği, bu rivayete göre kesilen ağaçlar kağnılarla  Dumanlı Dede’ye geri getirdiği rivayet edilmektedir.


Bu bilgilerin yazılı kaynağı olmadığı için, sözlü kaynaklara dayandırılarak,  Dumanlı köyü halkından olan merhum Ali Dede’den, Kara İmamoğullarından Mutullah oğlu ( Muderris Hoca )  Hüseyin Erol’dan, Koca Mustafa oğlu Hacı Emin’den ve İsmail Hafız ve Dumanlı köyü eski Muhtarlarından Hacı Hasan’ın anlattıklarından derlenmiştir.


Ali Dede ve Müderris Hoca Efendiler  1.Dünya Savaşına ve İstiklal Harbine katılmış olup, her ikisi de gazi olarak köylerine geri dönmüşlerdir.

Yine Hacı Emin Efendi ise İstiklal Şavaşında Samsun bölgesinden Rum çetelerini bastırmak için gelen düzenli ordulara kılavuzluk yapmış, bu bölgeyi iyi tanıyan biri olarak bilge kişiliği ile tanınan biri olarak bilinmektedir.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  13 )                                                          
 

Mustafa EROL
Tum gardaslarima ve akrabalarima selam olsun. Cok uzun zamandir nasip olmadi ziyaret edip zaman gecirmek. Mustafa/ Serife EROL'un torunu, Feyzullah EROL'un oglu Mustafa EROL.
  Tarih: 5.5.2020                                                          
 
abdullah yılmaz
dumanlı köyünde çalışan bütün insanlara teşekürler
  Tarih: 25.12.2012                                                          
 
TEŞEKKÜR
Dumanlı Köyü ile ilgi bilgileri güncellemişsiniz Teşekkür ederim. Sitede güzel olmuş. Bir önerim var :Sitemizin bir bölümüne Gurbetteki Gümüşhacı köylüler diye bir kçşe açılsa bir birimizi tanısak ve iletişim kursak güzel olur diye düşünüyorum.Selamlar.Şükrü EROL-ÇORUM
Şükrü EROL Tarih: 27.6.2012                                                          
 
TEŞEKKÜR
Nihayet Dumanlı köyü ile ilgili bilgiler güncellenmiş ilgilenen ve emeği geçenlere teşekkürler. Ayrıca sitede güzel olmuş. Bir önerim var. Sitemizin bir köşesine Gurbetteki Gümüşhacıköylüler diye bir bölüm açılsa ve karşılıklı iletişim kurulsa güzel olur diye düşünüyorum. Selamlar Şükrü EROL / ÇORUM
Şükrü EROL Tarih: 27.6.2012                                                          
 
Teşekkür
Köyümüz hakkındaki bilgileri güncelleştirdiğiniz için teşekkür ederim.
ZAFER ERDOĞAN Tarih: 29.5.2012                                                          
 
GÜNCELLEME
Site Yöneticisi Arkadaşıma Dumanlı Köyü ile ilgili bilgi ve resimleri değiştirirseniz okurlarınız yeni bilgiler edinmiş olur.BU siteyi Çorum'dan takip ediyorum dört senedir aynı bilgiler.Arkadaş bu siteyi Dumanlı köyünden hiç bir kimse takip etmiyor mu? Bilgilerin doğru olmadığını bilmiyorlar mı ? Arkadaşlar köyün yeni bir resmini yükleyin muhtarlık bilgilerini yenileyin selamlar Şükrü EROL / Çorum
Şükrü EROL Tarih: 23.12.2011                                                          
 
memleketim
sitenize resimler yüklenirse çok daha güzel olur.
enise şen Tarih: 12.1.2011                                                          
 
GHK
STEMİZİ GELİŞTİRELİM 2010 DA OLANLARI KOYALIM
burak erol Tarih: 13.12.2009                                                          
 
GÜMÜŞHACIKÖY
site güzel ama köyümüzle ilgili daha çok resimler konsa 2009 da olanlar konsa daha güzel olur ben BURAK EROL sitemizi biraz daha geliştirelim.....
burak erol Tarih: 13.12.2009                                                          
 
Dumanlı köyü
site iyi güzel olmuş ama köyümüzü tam olarak tanıtmıyor ben bir öğrenci olarak köyümün özlemini çekiyorum açıp baktığıkda köyümüz hakkında çok fazla bir şey göremiyorum.Köyümüzün manzarasından konulsa çok daha iyi olur.Ama yinede güzel olmuş.Siteyi hazırlayana teşekkür ediyor,saygılarımı sunuyorum...
Erdoğan ÇOBAN Tarih: 20.4.2009                                                          
 
osman erol
site güzel olmuş ellerinize saglık başka resimlerde konmalı
yasin duzcu Tarih: 9.2.2009                                                          
 
Çorum'dan Selamlar
Siteniz güzel ancak,Ben doğduğum köyle ilgili güzel haberler resimler görmek için siteye giriyorum. Karşıma ilk etapta seçim haberi çıkıyor o olmasın demiyorum başka bir sayfada çıksın sitenin yenilenmediğini gözlüyorum. Dumanlı Köyünü insanlara tanıtacak başka resim yok mu bizim köyümüzde festival düzenleniyor. ne den güzel resim konmuyor. Ben Çorum'dan sürekli izliyorum. Bu siteyi hazırlayan yetkiliden rica ediyorm köyümüzü daha güzel gösteren bir resim koysun şimdiden teşekkür ediyorum Şükrü EROL Hürriyet İlköğretim Okulu Müdür Yrd. Çorum
Şükrü EROL Tarih: 22.9.2008                                                          
 

sitemiz güzel olmuş ama biraz daha genişletsek iyi olmazmı
ali erdoğan Tarih: 1.7.2008

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu