SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ESKİ SINIRLARINDA GÜMÜŞHACIKÖY
ESKİ SINIRLARINDA GÜMÜŞHACIKÖY
45 yıl önceki hacıköyün merkezi sınırları

Tarih: 19.3.2020      Okunma: 251     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Şöyle bir hacıköyün eski durumunu göz önüme getirdir ve kalemi aldım yazıyorum. Şehirin Merzifon çıkışının son noktası Karaağa denen eski Merzifon yolu üzerinde, şu anda Yaprak Kentin önündeki eski Merzifon yolunun kenarında bulunan karaağaçtan ismini alırdı.Merzifon güzergahında yer alan birinci benzinlik olarak yer alan Özfıratların benzinliği şehrin dışında kalıyor, onun akabinde ikinci benzinlik Kınallıların benzinliği bulunuyor ve üçüncü benzinlikten sonra karaağaç mevkii ve keltepe geliyordu.

Yine şehrin Osmancık yol güzergahında, Hacıana şehrin dış mekanında yer alır, Osmancık’a giderken Suluğun köprü ve Ulubel’e çıkınca şehri çıkmış olurdun.

Dikmen tarafı ve Ayvalı tarafına giderken, üç ana yol vardı. Dikmenin sol tarafından Sarayüzü köyüne ve o taraftadaki dikmenin solunda yer alan Dalyanlar’ın, Yılanlar’ın ve dikmenin eteğinde buluna Battal’ların kışlalarına giden güzergah, ilçemiz Ülkü caddesinden başlar o zamanlar Ülkü İlkokulu şehrin son noktasıydı, daha sonra İğdelik denilen yere Alören ve Kabaoğuz köylerinden gelen bir aile ev yaptınca buraya İğdelik denildi ve o dönem oraya en şaşalı evi ilçemizde bir dönem kasaplık yapan Kasap Salih yapmıştı. Ülkü ilkokulunun üstünde ev yoktu okulun üzerindeki araziye mal pazarı kurulur, sol tarafında kuruçay yer aldığı için kuru çayın sol tarafında yine birkaç ailenin evi vardı. Mal pazarının ortasında ufak bir baraka ev vardı o zamanlar Kamer diye bir bayan ve Kasım diye bir adam bu baradaka ikamet ederdi. Kuru çayı soluna alıp şu andaki İstanbul Yoluna kadar dereyle birlikte gider, sonrasında Dalyanın Kışlaya sapan bir yol ve ileride Yılanların Kışlaya giden yol ayrılır. Sağ tarafta Battalların Kışlaya giden yol vardır. Yolu devam edersen, Sarayüzüne, Koltuk köyüne giderdi.

Çay Mahallesi Turnalar Caddesi üzerinde şehrin çıkışında, Bölüğün elmalık, bina olarak önceden ahır olan sonrada üzerine ev yapılan Cociler ve Hisaoğullarının binaları vardı. Yolun devamı Turna Bağlarındandan gider bağların sonunda kışlalara bağlantı yolu var. Turnalar caddesinin devamında şehrin çıkışında yer alan Hafızın elmalığını geçinde sağ tarafa ayrılan ve Cafar Pınarına gelinde çeşme ve havuz ve yeşillik alan vardı ilerisinde yer alan Ayvalı Kışlasına ve yanlarındaki Kertmeler, Becenler, Körömerler kışlarına gidilir.

Cumara Mahallesi İstasyon caddesinden Taşköprü dediğimiz yer şehrin sonu ve burada öğretmen Mevlüt ve Ahmet Çobangilin evleri son noktadaydı. Devamında Turna bağlara girişte Cerezci Asımın tarlasında bulunan Kekliçek mevkii olarak bilinen üç cevizler mevkii vardı devamında, Turna bağlarının sağ tarafından içinden geçerek Çobanoğlu ve Tahmazların kışlaya gidilirdi.

Hacıyahya Mahallesi İmirler Caddesi üzerinde Alıcıoğullarının binaları şehrin son noktasında yol üstünde yer alır hatta yol üzende olduğu için cerez ocağı işletirlerdi. Devamında İmirleri giden yolun sol tarafında Hacı Abdullahların Kışlası ve Kılıçaslan Köyleri yer alırdı.

Gümüş yolu üzende Gümüş Caddesi istikametinde, Tekel geçince Motorhane olarak kullanılan Tek’in binası, Gümüşhacıköy lisesi dışta kalıyordu. Hemen aşağıda Çayır Caddesinin sağ tarafında fazla ev yoktu, Çayır Cami son noktaydı. Caminin ol tarafında boşlukta bir sulak bataklıklık gibi bir yer vardı. Çavuş pınarı ve Saray Cami Kaptan Sokak istikametinde Mezbahane vardı, mezbahanenin dışında ev yoktu.

Adatepe Mahallesi eski Merzifon caddesi şu andaki ismi Atatürk caddesi devamında, Hastanenin yanında Pancar dairesi vardı pancar dairesi son noktaydı. Adatepe Caminin ötesinde birkaç ev vardı, oranın ilerisindede yerleşim yoktu.

Çay Mahallesi Kaymakcı Sokak istikametinde, Akça Cami ilerisinde mezarlığın ilerisinde ev yoktu, Cindorukların evleri son noktaydı.

Eksik yerler varsa sizler tamamlarsınız. Sevgi ile kalın.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  3 )                                                          
 

Ömer farukSARIOGLU
Harika bir ozetle anlatmissiniz daha eskiye gidilse bile yasayanlar olarak okadar maziyi bilen yasayan kalmadi eline saglik ali bey Omer faruk SARIOGLU
  Tarih: 28.3.2020                                                          
 
Ömer farukSARIOGLU
Bizim cenarasyonumuz icin ancak bu kadar guzel anlatilabilinirdi yuregine saglik daha eskiye gidilebilse bile o anlari yasayan kalmadi gibi ali kardesim tesekkur Ö.faruk SARIOGLU
  Tarih: 26.3.2020                                                          
 
Ömer farukSARIOGLU
Bizim cenarasyonumuz icin ancak bu kadar guzel anlatilabilinirdi yuregine saglik daha eskiye gidilebilse bile o anlari yasayan kalmadi gibi ali kardesim tesekkur Ö.faruk SARIOGLU
  Tarih: 26.3.2020

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu