SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ÇOCUKLUĞUM DÖNEMİNDEKİ KAPUZ VE TÜTÜN
ÇOCUKLUĞUM DÖNEMİNDEKİ KAPUZ VE TÜTÜN
Çocukluğumda yaşadığım anılarımdan bir demet...

Tarih: 31.7.2019      Okunma: 595     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Her karpuz yediğim zaman çocukluk dönemimizdeki yediğimiz karpuz’ların tadı ve kokusu aklıma gelir. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuz’un çıktığı zamanlar bizim memlekette işin gücün yoğun olduğu, tütün meşguliyetinin icra edilen döneme rastlamaktadır. Bir zamanlar ilçemizde tütün ile meşgul olmayan aile hemen hemen yok gibiydi, ekseriyet çoğunlukla her aile tütün ile meşgul olduğu için tütün eken ailelerde yaşın ne olursa olsun küçükten büyüğe bütün hane halkının hepsi bütün güç ve kuvvetini tütün işine vermekte olup zamanlarını tütün tarlası ve ev arasında geçirmekteydi.

Tütün eken aileler özellikle sabahın erken saatlerinde, hatta bazıları daha da erkenden gece yarısı at arabası olanlar at arabalarını, eşek arabası olanlar eşek arabalarını koşarak yolar çıkar, gece vakti sokaklarda arabaların tekerlekleri kaldırımlarda yankılanarak tütün tarlasına gider, löküslerin ışığında tütün kırmaya başlayanlar sabah güneşinin kendini belletmesiyle birlikte, insanlar tütün tarlalarından evlerine doğru harekete geçer, evlere geldiklerinde, kuruluklar ve koyu gölge bir yere serilen tütün yaprakları, antenine kablo bağlı bulunan, bir gelip giden cızırtılı sesiyle polis radyosunu dinlerken, yada her gün saat 10’da başlayan arkası yarın radyo piyesini dinlemek suretiyle, tütün yaprakları, yine tüm ev halkının işbirliği ile iğnelere dizer, dizilen tütünler iplere sıyrılır, sıyrılan ipler salaçlara asılır, salaçlardaki tütünler güneşe gelecek bir yamaca yaslanarak her gün yeri değiştirilen salaçlar güneşte kurutulmaya bırakılır.
İşte bu çalışma vakitlerinde özellikle öğle yemeklerinde sofralara gelen karpuz’un tadını hala unutamam, kabuğu simsiyah olan karpuz’u keserken de bıçağı çaldığın zaman çatur çutur ses gelirdi. Babam eve karpuz getirdiği zaman soğuması için evin önündeki su kuyusuna bırakırdık, bir müddet beklettinden sonra kuyudan çektiğimiz karpuz buz gibi soğuk olur, annem kesmeye başlayınca, kesilen karpuz’un kokusu etrafa yayılırdı, dilimlere ayıran annemin elinden, karpuzun kabuklarını kapar ve ikinci bir işlemden geçirmek suretiyle kemirerek sıyırırdık, annem kabuğunu kemirdiğimizi sevdiğimizi bildiği için kabuğu tam sıyırmaz, kabuğun iç kısmında bizim yememiz için özellikle bırakırdı. Ne zaman karpuz kessem ben hala bu geleneği çocukluğumda olduğu gibi yapar kabuklarını kemirmekten büyük bir zevk alırım.
Memlekete eskiden karpuz Adana’dan gelirdi satış tezgahları başında Adana karpuzu diye bağırırlardı. O dönemlerde ilçemizin özellikle iki noktasında karpuz satışı vardı, çayın üstü o zamanlar açıktı, Cumara Camii tarafında, çayın ve köprünün köşesinde Samiddin ve İkbal amcanın birlikte işlettiği satış tezgahı, hemen karşısında köprünün öbür köşesindeki yerde Andom Mıstık amcanın satış yeri vardı.
Kapuz kamyonları geldiği zaman, yıkma için 4-5 arkadaş karpuz indirmeye koşar, iki kişi kamyonun kasasından atar, iki kişi yerde yakalar, tezgah alanına indirirdik. Bazen tutamadığın karpuz yere düşer yarılırdı. Karpuz’u yıkmanın sonunda, karşılık olarak bir iki tane karpuz verilir, buda kamyondan indirdiğimizin mükafat, bedeli olarak ödenirdi.
Birde karpuz satan hem bakkaliye hem de büfe olan dükkanlar vardı. Özellikle o dönelmede bizim memlekete tufanda gelen meyve sebzeleri ilk olarak milyonluğun dükkanının vitrininde görürdük. Milyonlugun dükkanı dediğimiz yeri Hasan ve Dursun Demirel kardeşler işletir, o zamanlar en lüks dükkanlar arasında yer alan milyonluğun dükkanı, ilk gelen tufandaların tezgahlarda sergilendiği yerdi, tufanda çıkan meyve ve sebzeler çok pahalı olduğu için onu almak biryana görmek bile bir farklı duyguydu. Memlekette ilk tufanda gelen karpuz’u milyonluğun dükkanın da görürdük.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  1 )                                                          
 

TURAN DEMİREL
ALİ'CİĞİM YİNE BİZLERİ ESKİLERE ÇOCUKLUK DÖNEMİMİZE GÖTÜRDÜN.O GÜNLER NASIL UNUTULUR.ANILARDA ADI GEÇİPTE VEFAT EDENLERE ALLAH TAN RAHMET ,SAĞ OLANLARA SAĞLIKLI UZUN ÖMÜRLER DİLİYORUM.
  Tarih: 18.8.2019

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu