SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GÜMÜŞHACIKÖYLÜLER DARBEYE KARŞI TEK YÜREK
GÜMÜŞHACIKÖYLÜLER DARBEYE KARŞI TEK YÜREK
Gümşhacıköy ilçemizde darbeye karşı insanlar meydanlardaydı..

Tarih: 17.07.2016      Okunma: 1935     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali Acar 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

15 Temmuz 2016 günlerden Cuma günü Saat: 22.00 Türk Tarihine geçecek bir olay meydana geldi. Bütün yurtta olduğu gibi bu tarihi olayda Gümüşhacıköy ilçemiz insanlarıda sokağa döküldü. İlçemizden insan manzaraları.

Her insanın hayatında özeli vardır, iyi ve kötü anıların yaşandığı bir tarihleri zaman dilimi vardır. Bazı kimseler yaşadığı bu anı tarihleri üzüntü ile anar, bazı kimselerde yaşadığı tarihleri anılarını sevinçlerle anar. Böyle tarihler insan hafızasından hiçbir zaman silinmez. Türk tarihi litaratürüne öyle bir tarihi an girdi ki, bu tarihi olayı ve zamanı millet ve toplum olarak bundan sonra çok sıkça duyduğumuz gibi bu olayla ilgili raflar dolusu kitaplar kaleme alınacak. İste bu tarih olan “15 Temmuz 2016”tarihi hiç birimizin aklından çıkmadığı gibi Türk tarihinde de büyük bir yer tutacak ve biz buna şahitlik etmiş biri olarak bu anı, bu tarihi yaşayan canlı bir tarihi insan olduk.

Ben şahsen bu yaşıma kadar “12 Eylül 1980” darbesini gördüm yaşadım, “28 Şubat 1997” postmodern darbesini gördüm yaşadım ve bu yaşanılan 3 darbeyi “15 Temmuz 2016 tarihinde görmüş bir insanım, iki çocuk babasıyım, onlarla da bir darbe yaşama anını hep birlikte gördük.

15 Temmuz 2016 Cuma akşamı eşimle birlikte Büyükçekmece sahilinde bir cafede oturduk. Cuma akşamı olduğu için eve dönüş yolunda trafik yoğun olduğu için biraz geç vakit trafiğe çıkmak için vakit geçiriyorduk. Saat 10 gibi kalktık arabaya doğru giderken, bizim hanım yolda bir bayanın telefon konuşmasına şahit oldu, telefondaki kadın Ankara’da sıkıyönetim ilan edilmiş İstanbul’da boğaz köprüleri kapatılmış diye konuşuyordu, o anda arabaya vardık arabada radyoyu açtım, Ankara’da Genel Kurmayın önünde ambulanslar var yollar kesilmiş, İstanbul’da boğaz köprüleri kapatılmış derken, ben Büyükçekmece’den yola çıktım o esnada telefonlar gelmeye başladı derken olayı kavramaya başlam. Avcılar’da trafik durdu Metrobüs çalışmıyor arabalar metrobüs yoluna giriyor bende takıldım yollar kesildi kaldık yolun ortasında derken Küçükçekmece’nin göl kenarından Tepe Üstünden mahalle aralarından, Sefaköy merkeze geldim. Arabaya yakıt almaya bir istasyona girdim Arabalar kuyruğa girmiş ortalık curcuna, zor bela yakıt aldık. Arabalar insanlar sokaklarda, hemen arabanın bağajın da iki Türk bayrağım vardı, onları çıkartım hanıma verim arabanın üstünü açtım dörtlüleri yaktım katıldım konvoya bir yanda da eve ulaşmaya çalışıyorum. İstanbul’u iyi bildiğim için Sefaköy'den sokaklardan Basın Espres yoluna girdim, yollar kapalı, İhlas konutları arasından, Yenibosna Çobançeşme'ye oradan, Güneşli tarafına, Yenibosna dereyolu, Bahçelievler Dere yolu, Mahmutbey Caddesi, Çavuşbaşı, Soğanlı, Güngörüren köy içi, tranvay yolu Davuşpaşa kışlası, Topkapı, Tim, Bayrampaşa, yollar kapalı, arkadan, Topcular, Eyüp, Alibeyköy, Kağıthane Tünele girdim, ikinci Beşiktaş tüneline girdim, Çırağan caddesinde yollar kesik, Maçka'dan Fulya'dan Gayrettepe'ye ulaştım. Küçükçekmece’den Beşiktaş Barboros Bulvarına 5 saatte gelebildim. Bütün yollar kesilmiş, bütün yollarda kurallar çalışmıyor tersden, yaya yollardan, girişmez yönlerden, tek yön derken o akşam bütün trafik kurallarını ihlal ettik ve  saat 3 gibi eve geldim. Arayla gelirken konvoylar ve topluluklara arabaya astığım bayraklar ve dörtülerle bu arada hanımın yaptığı tezahürle gelebildik.

Çocuklar evde bekliyor ve televizyonu açınca durumun vahametini daha iyi anladık. Uçaklar yakın uçuş yapıyor silah sesleri geliyor bütün camilerde ezanlar selalar devam ediyor.

Ankara’dan irtibat kurduğum Vehbi Karagöz’ün anlattığına göre silahlı çatışmalar olduğunu bombalar atıldığını anlattı. Vehbi’nin anlattığına göre Ankara emniyet müdürlüğünde tanklar karşı büyük bir mücadele verdiklerini ve 5 adet tankı pert çıkartıklarını yaralı ve ölülerin olduğunu öğrendim. Ankara'da canlı canlı çatışmalar olduğunu uçaklardan bomba helikopterlerden kurşun yağdırdıklarını Vehbi söyledi. Jandarma Komutanlığında yakınına düşen bir bombadan son anda kurtulduğunu yanında ölenlerin olduğunu ve kendisinin düşen bombadan dolayı kollarının yandığını söyledi.

O esnada Cumhurbaşkanlığı külliyesinin ön kapısında helikopterlerin açtığı ateş sonucu hemşerimiz Ümit Çoban’ın vefatını haber aldım. Vehbi beyin anlatmasına göre, Ümit Vehbiy’i aramış abi ne yapıyoruz diye, Vehbi Külliyeye gidiyoruz demiş, Ümit oraya gitmiş ama ortalık kabalık olduğu için görüşememişler. Vehbi tanıdığı bir polis arkadaşına ölenleri sormuş o anda Ümit'in vefat haberi almış. Ümit Külliyeye gittiği zaman bir kaç kez Vehbi'yi aramış ama o kargaşalıkta Vehbi aramayı görmemiş. Telefonuna baktığı zaman Ümit'in aramalarını görmüş. Vehbi Ümit’i defalarca arayıp cevap alamayınca, Ümit'i soruşturmaya başlamış ve o anda vefatını öğrenmiş. Külliye helipkopter ve uçaktan atılan bombalar sonucu sabaha karşı  külliyenin camisinde namaz kılmak için bulunanların üzerine  düşmüş. Vehbi o anda yaralıları kaldırdıklarını, ölenlerin ceset parçalarını poşetlere topladık diyor. Vehbi bey.

Yine telefon görüşmelerimizde bizim hanımın kuzeni Barış Asan Cumhurbaşkanlığı külliyesinde bomba şarapneliyle yaralandığını öğrendik. Ben yarım asırlık ömrümde üç darbe gördüm ben ölmeden çocuklarımla bir darbe daha gördüm.  

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu