SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ KUTLANDI
İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ KUTLANDI
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü, ilçemizde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Tarih: 14.03.2010      Okunma: 4266     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Şehzade 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi,
12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü, ilçemizde düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhuriyet kültür merkezinde düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Yasin Özcan, İlçe Belediye Başkanı Mustafa Saatci, İlçe Garnizon Komutanı Adem Aslan, İlçe Baş Savcısı Ahmet Bektaş, İlçe Emniyet Amiri Yaşar Mercan, Kamu Kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

            Törende Açılış konuşmasını Y.İ.B.O ilköğretim okulu müdürü Ahmet Ayhan gerçekleştirdi. Ayhan; “12 mart 1921 tarihinde TBMM’de oy birliğiyle kabul edilen İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı. Dönemin Burdur milletvekili olan Mehmet Akif’in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenilmiş, Milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi şairin meclisteki sıra arkadaşı Balıkesir milletvekili Hasan Basri bey’in yardımını istemişti.

Hasan basri bey bundan sonrasını şöyle anlattı;

“Akif bey’in yanımda olduğu bir zaman, elime bir kağıt parçası alarak, onun dikkatini çekecek bir tarzda yazmaya başladım

-ne yazıyorsun?

-marş… İstiklal marşı yazıyorum

-yahu sen ne adamsın? Seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun? İçinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun?

-yarışma kaldırıldı! Seçilecek şiire ne para verilecek, nede herhangi bir ödül. Milli eğitim bakanı bana güvence verdi.

-ya, o halde yazalım.

    Bu marş mermilerin, bombaların patladığı savaş meydanlarında yazılmıştır.

Köylerin, kasabaların, bozkırların arasında süren bir kurtuluş mücadelesinin notlarıdır. Biz bu marşa sahip olmak için çok bedel ödedik. Çok can verdik. Bu marş feda edilmiş bedenlerin, aşk ile şahadete koşan ruhların arkasından yazılmış destandır. Mehmet Akif Ersoy, istiklal marş’ında kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancı, Türk askerlerini yürekliliğine  ve özverisine güvenini, Türk milletinin bağımsızlığa, hakka ve yurduna olan bağlılığını dile getirmiştir. Üzerine giyecek yeni bir palto alamayacak kadar, maddi durumu zayıf olan şairimiz, yarışma ödülünü almayarak vatanseverliğin bir bedeli olmadığını en vakur bir şekilde göstermiştir.

   İstiklal Marşı’nı pek çoğumuz ezbere biliriz. Ya ötesini…”Çanakkale Destanı’nı Akif’in ideal genci asım’ı köse imam’ı tanıyor muyuz? Hele koca karı ile Ömer’in hikayesini Akif’in dilinden okuduk mu hiç ? necid çöllerinde Akif’le birlikte yürüdük mü? Göğsünü kabarta kabarta istiklal marşını dinleyen bir nesil, o eşsiz marşı yazan şairi de yakından tanımalıdır.

   “Allah, bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın”

Bu duygu ve düşüncelerle ulu önderimiz Mustafa kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve istiklal şairimiz merhum Mehmet Akif’i şükran ve minnetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Dedi.

Konuşmanın ardından Mehmet Akif’in hayatını ve istiklal marşı’nı konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı sinevizyon gösteriminin sonrasında  Y.İ.B.O ilköğretim okulu  öğrencileri tarafından hazırlanan program sahnelendi. Program sonrasında  İstiklal Marşı ile ilgili düzenlenen resim, kompozisyon ve İstiklal Marşı'nı en iyi okuma yarışmalarında dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından ödül verildi.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu